logo czesko-polska witryna internetowa

česko-polská internetová stránka

 home | obsah | aktual | kultura | linky |

Klaus i UE

Václav Klaus – Czym jest europeizm?


ksiazkaVáclav Klaus ( (urodzony 19 czerwca 1941 r. w Pradze), wybrany 15 lutego 2008 roku na drugą kadencję prezydencką, jako jedyny przywódca europejski nie boi się rozprawić z dominującą ideologią powstających na naszych oczach „Stanów Zjednoczonych Europy”. Konserwatywny prezydent Czech nie boi się głosić poglądów, które na salonach Europy uznawane są za obrazoburcze i wsteczne. Ponadto, w przeciwieństwie do większości dzisiejszych przywódców, Václav Klaus jest zwolennikiem wolnego rynku, a jednocześnie zwalcza modne obecnie lewicowe fetysze, takie jak ekologizm czy walka z rzekomym globalnym ociepleniem. 

„Europeizm jednoczy ludzi o wielu odmiennych światopoglądach. Socjaliści, chadecy i wszelkiej maści demokraci, a nawet komuniści, w mniejszym lub większym stopniu akceptują ideologię europeizmu, chociaż żadne z wymienionych stronnictw nie przyznałoby się publicznie do posiadania wspólnych celów z pozostałymi. Europeizm wydaje się zatem metaideologią, stojącą ponad innymi ideologiami, w wyniku czego pozostaje poza wszelką dyskusją”.

„Musimy zarzucić obecny model integracji i cofnąć się do tego, co było przed nim. Musimy porzucić slogan «mniej państwa narodowego, więcej internacjonalizmu», ponieważ państwo jest niezastępowalnym gwarantem swobód demokratycznych, w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju „Rzeszy”, imperiów i związków państw. Powinno się obudzić milczącą większość mieszkańców Europy, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że przejście od pierwszego modelu integracji do drugiego miało charakter zmiany jakościowej, wręcz rewolucyjnej. Czas zacząć poważnie zajmować się szczegółami tej koniecznej transformacji. Musimy uczynić nasze społeczeństwa wolnymi, demokratycznymi i prosperującymi. Nie osiągnie się tego poprzez antydemokratyzm, ponadnarodowość, etatyzm i zwiększanie liczby przepisów oraz regulacji”.

(Fragmenty książki)

Format: A5, str. 100, oprawa miękka lakierowanaKs

Książkę w promocyjnej cenie można kupić w księgarni Multibook.pl www.multibook.pl