logo czesko-polska witryna internetowa

česko-polská internetová stránka

 home | obsah | aktual | kultura | linky |

www.cepol.stosunki.p  -   czesko-polska witryna internetowa * česko-polská internetová stránka  -  www.cepol.tk

Słowacja

Słowacja ma prezydenta

cepol 5.4.2009 Ivan Gašparovič został ponownie wybrany na słowackiego prezydenta. W wyborach bezpośrednich, które odbyły się 4. kwietnia (druga tura) uzyskał 55,5 proc. głosów. Jego konkurentka, kandydatka opozycji Iveta Radičová uzyskała o 11 procent głosów mniej. Zaskoczeniem była stosunkowo wysoka frekwencja – 52 proc. (w pierwszej turze – 44 proc.).

Zwycięzca jako pierwszy w historii słowackich wyborów prezydenckich zdołał obronić  mandat. Mając poparcie rządzących partii SMER i SNS (Smer – partia premiera Roberta Fica, SNS – Słowacka Partia Narodowa) Gašparovič pokonał Radičową wszędzie poza pasem południowej Słowacji, gdzie kandydatke opozycji poparli głownie wyborcy pochodzenia węgierskiego.

 

Wygrana kandydata koalicji rządzącej to dobra wiadomość dla premiera Fico, jest to potwierdzenie, że polityka rządu nadal cieszy się poparciem większej części Słowaków, jest to pewność, że rząd nie będzie miał żadnych przeszkód w forsowaniu swej wizji państwa.

 

Dla opozycji z kolei pewnym problemem może się okazać, że Radičová zdobyła stosunkowo spore poparcie. Ponad milion głosów daje jej poczucie pewnej siły politycznej, została wystawiona przez opozycyjną SDKU-SD (Słowacką Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną – Partię Demokratyczną), której lider, były premier Mikuláš Dzurinda, traci grunt pod nogami, gdyż jego stronnictwo coraz częściej ponosi klęski i nie jest w stanie przekonać elektorat do siebie. Natomiast Radičová w tej sytuacji, gdy Fico i jego SMER są de facto hegemonami na słowackiej scenie politycznej, potrafiła przekonać do siebie sporą część wyborców,   czyniąc w ten sposób ze swej porażki pewien możliwy zaczyn zmian w opozycji.

 

cepol

 

   

 

 kodowanie ISO-8859-2