logo czesko-polska witryna internetowa

česko-polská internetová stránka

 home | obsah | aktual | kultura | linky |

www.cepol.stosunki.p  -   czesko-polska witryna internetowa * česko-polská internetová stránka  -  www.cepol.tk

Czechy

Czeska współpraca z USA

cepol 10.7.2008 Wtorek 8 lipca – Condoleezze Rice, sekretarz stanu podpisala w Pradze umowę z swoim czeskim odpowiednikiem, Karelem Schwrzenbergiem, umowę o umieszczeniu amerykańskiej bazy radarowej w Czechach. Radar ma być częścią systemu tarczy antyrakietowej, którego druga część  - baza z rakietami przechwytującymi ma się znajdować w Polsce, polskie negocjacje z USA wciąż trwają.

9 lipca – Czesi podpisali z Amerykanami wstępną umowę o współpracy w dziedzinie przemysłu i badań antyrakietowych, oznacza to, iż po sfinalizowaniu tej umowy (jesień, zima br.) czeskie firmy, uczelnie i instytucje uzyskają dostęp do amerykańskich badań i rozwoju w tej strefie. Przywilej ten obecnie należy do nielicznych sojuszników USA.

 

Umowę o radarze musi ratyfikować jeszcze parlament czeski, premier Topolánek wobec możliwych trudności w niższej izbie parlamentu (lewicowa opozycja jest przeciwna, część koalicyjnych Zielonych  również) dał do zrozumienia, że może sobie wyobrazić, iż dla niektórych posłów rządzącej ODS (Obywatelskiej Partii Demokratycznej) brak ratyfikacji umowy z USA może oznaczać, że sprzeciwią się ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Podpis prezydenta pod umową z USA jest pewny – Klaus oświadczył, że podpisze dokument po ratyfikacji w parlamencie „bez wahania i chętnie”. O Traktacie Lizbońskim się nie wyrażał w ten sposób.

http://www.ceskenoviny.cz/domov/radar/ - pod tym adresem jest komplet wiadomości (po czesku)CzTK na temat radaru

Czech Republic voices concern over Russia's reaction to U.S.radar http://www.ceskenoviny.cz/news/index_view.php?id=322610

 

 kodowanie ISO-8859-2