logo czesko-polska witryna internetowa

česko-polská internetová stránka

 home | obsah | aktual | kultura | linky |

www.cepol.stosunki.p  -   czesko-polska witryna internetowa * česko-polská internetová stránka  -  www.cepol.tk

Czechy

Opłaty regulacyjne w przychodniach i szpitalach w Republice Czeskiej

cepol 12.9.2008 

Warto odnotować podsumowanie czeskiego ministra opieki zdrowotnej pierwszego półrocza funkcjonowania opłat regulacyjnych w przychodniach i szpitalach.

 

Pacjenci płacą za wizytę u lekarza 30 koron za wizytę (CZK/PLN 0.1385), 60 koron za dzień w szpitalu i 90 koron za badanie na pogotowiu.

 

Czeskie Ministerstwo zdrowia podało, że od początku roku Czesi wydali na opłaty regulacyjne 2,6 mld. koron.

 

Jak powiedział minister opieki zdrowotnej Tomáš Julínek (ODS) suma ta odciążyła ubezpieczalnie, które mogły finansować bardziej skomplikowane zabiegi i leczenie. Ilość przypadków  leczenia bardziej zaawansowanego - a zatem i droższego - wzrosła.

 

Skutkiem wprowadzenia niewielkich opłat jest także zmniejszenie liczby odwiedzin lekarzy pierwszego kontaktu - po prostu ludzie nie przychodzą z byłeczym do lekarza, ai lekarze mając mniej pacjentów moga więcej czasu poświęcić chorym.

 

Według ministra spadły też wydatki ubezpieczalni na tanie leki. Oszczędności pozwoliły kasom chorych uzupelnić rezerwy, które są przeznaczone na leczenie poważnie chorych pacjentów.  

 

Większy strumień finansów jest np. skierowany do klinik onkologicznych. Największa powszechna kasa chorych niedawno też powiększyła  finansowanie zabiegów chirurgicznych.

 

 

Opłaty regulacyjne zostały wprowadzone w styczniu, jest to jeden z elementów reformy prawicowego rządu Obywatelskiej Partii Demokratycznej w kolaicji z ludowcami i zielonymi.

 

www.cepol.tk

 

 kodowanie ISO-8859-2