logo czesko-polska witryna internetowa

česko-polská internetová stránka

 home | obsah | aktual | kultura | linky |

www.cepol.stosunki.p  -   czesko-polska witryna internetowa * česko-polská internetová stránka  -  www.cepol.tk

Czechy

Powstała nowa pratia prawicowa

 

cepol 19.1.2009  Komitet przygotowawczy nowego ugrupowania politycznego wystąpił dziś do MSW w Pradze z wymaganą liczbą podpisów o rejestrację pod nazwą Partia Wolnych Obywateli (Strana svobodných občanů, skrót: SSO, web: http://www.svobodni.cz/)

 

Partie firmują osoby, które należały do ODS (Obywatelskiej Partii Demoratycznej).

Petr Mach - szef CEP (Centrum ds. polityki i ekonomii), były doradca prezydenta Klausa, rocznik 1975, członkiem ODS był do 2007 roku. Mach nie wykluczył, iż będzie kandydował na przewodniczącego SSO.

Jiří Payne, Miloslav Bednář, Jaroslav Bachora - osoby związane z ODS do 2008 roku.

Benjamin Kuras (jako jedyny z Komitetu przygotowawczego nie nalezał do ODS), znany pisarz, publicysta, przeciwnik biurokratyzacji UE, ma obywatelstwo brytyjskie i czeskie.

SSO stanowczo sprzeciwia się ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego przez Czechy, politycy tego ugrupowania czekali na wyniki grudniowego kongresu ODS, gdzie miała zapaść decyzja w tej kwestii, niejednoznaczne lub ich zdaniem mało zdecydowane stanowisko najsilniejszej czeskiej partii prawicowej przekonało ich o konieczności powołania nowego ugrupowania, które  ma wyrażać poglądy tych obywateli, którzy nie zgadzają się z utratą suwerenności państwa.

Na stronie internetowej SSO są wymienione znane osobistości popierające partię, znaleźli się wśród nich poslowie ODS, ale też np. znany skrtzypek Václav Hudeček czy malarz i rysownik Adolf Born. Nie bez znaczenia jest również i to, że z partią sympatyzują synowie prezydenta Klausa.

Tak więc najbliższym głównym celem ugrupowania będzie walka z Traktatem Lizbońskim, ale ma tez pozytywne punkty - jak np. dążenie do niskich podatków, wspieranie energetyki ją-drowej, ograniczanie biurokracji.

Osoby związane z ugrupowaniem należy zaliczać do środowiska, które jest ściślej związane z obecnym prezydentem Klausem aniżeli ODS, z której zresztą prezydent wystąpił w grudniu ubiegłego roku. Zdaniem socjologów nowa prawicowa partia nie jest pozbawiona szans podczas wyborów, szacują, iż na nowe stronnictwo (ale w Czechach powstają obecnie jeszcze dwa inne centro-prawicowe ugrupowania!) może liczyć na poparcie 10 -20 procent wyborców

 

Deklaracja programowa w języku angielskim (plik pdf)

 

 

 kodowanie ISO-8859-2